آنچه بر شهر جهانی گوهرسنگ ها گذشت

به گزارش وبلاگ فراگستر، خبرنگاران/خراسان رضوی دبیر شهر جهانی گوهرسنگ ها به تشریح فعالیت های این دیبرخانه تا به امروز و در مدت چهارساله انتخاب شهر مشهد به عنوان شهر جهانی گوهرسنگ ها پرداخت.

آنچه بر شهر جهانی گوهرسنگ ها گذشت

ملیحه سلطانی در گفت وگو با وبلاگ فراگستر، پیرامون دستاوردها و کاستی های مشهد به عنوان شهر جهانی گوهرسنگ ها اظهار کرد: با اینکه از ابتدا برنامه شهر جهانی گوهرسنگ ها برنامه ای چهار ساله بود، اما هنوز تاریخی برای به اتمام رسیدن این فرصت به ما اعلام نشده است.

وی اضافه کرد: نشان شهر جهانی گوهرسنگ ها معمولا به شهردار اهدا می شود که این اتفاق در مشهد نیز رخ داد؛ اما متاسفانه در مشهد به دلیل اینکه شاخص های زیاد دیگری در بخش گردشگری مانند مسافران، زائران و... دارد، به این موارد چندان اهمیت داده نمی شود که به نظر من بسیار اشتباه است. ضمن این که توسعه زمانی رخ می دهد که برنامه ریزی اساسی نیز صورت گیرد؛ برای مثال این نوع نشان ها شاید برای شهرهای کوچکی مانند میبد یزد از اهمیت بالایی برخوردار باشد تا جایی که کنندگان مجلس، شهردار و فرماندار برای برنامه ریزی در چنین زمینه هایی کمر همت می بندند.

دبیر شهر جهانی گوهرسنگ ها گفت: در مدت چهار سالی که به ما زمان داده شد، تنها می توانستیم زیرساخت های اقتصادی، اجتماعی و آموزشی را در این زمینه تعریف و پایه ریزی کنیم، البته ممکن است که این زیرساخت ها به نتیجه ای هم نرسند، چرا که هدف شهر جهانی این است که از هویت سنتی به هویت مدرن تری برسیم.

بازار رضای مشهد در طراحی و نحوه تولید گوهرسنگ ها ساختاری سنتی دارد

سلطانی ادامه داد: برای مثال بازار رضای مشهد در موضوعات مختلف مانند طراحی، نحوه و مقدار تولید ساختاری سنتی دارد، اما از ما به عنوان یک صنعت گر و شهری که چهار سال با عنوان شهر جهانی گوهرسنگ ها معرفی شده است، این توقع وجود دارد که در اقتصاد جهان حضور پیدا کنیم و تولید را بالا ببریم که تمام این موارد تنها با تغییر ساختار سنتی امکان پذیر خواهد بود.

وی بیان کرد: بنابراین در مدت این چهار سال باید به این موارد بیشتر توجه و پرداخته می شد، اما دبیرخانه شهر جهانی که از ابتدا مسئولیت آن را بر عهده داشتم، سعی داشت در حد توان خود و بدون کمک ارگان های دولتی مانند شهرداری، فعالیت های شاخصی را به انجام برساند.

دبیر شهر جهانی گوهرسنگ ها متذکر شد: این دبیرخانه توانسته در حیطه کاری خود کارنامه بسیار خوبی را رقم بزند و برای دیگر شهرهای جهانی الگوبخش باشد؛ یکی از سیاست های این دبیرخانه تعامل با بخش خصوصی و برخی از بخش های دولتی بوده که منجر به نتایج خوب نیز شده است.

افزایش ماندگاری زائر در مشهد

سلطانی در مورد فعالیت های این دبیرخانه تشریح کرد: یکی از این نتایج خوب تاسیس موزه های متفاوت است که قبل از اینکه مشهد به عنوان شهر جهانی گوهرسنگ ها معرفی شود، وجود نداشتند. در حال حاضر با پیگیری های این دبیرخانه با بخش خصوصی و سازمان زمین شناسی سه موزه تاسیس شد که یکی از آن ها در موزه بزرگ خراسان، دیگری در جهت توس به هارونیه و مورد بعدی در پارک علوم زمین شناسی شمال شرق کشور در دسترس است. از افتخارات دبیرخانه شهر جهانی گوهر سنگ ها می توان به ماندگاری بیشتر مسافر به واسطه تاسیس این موزه ها و نمایش سنگ ها در آن اشاره کرد.

تشکیل تیم حرفه ای از طراحان جواهرات

وی اضافه کرد: دومین مورد از فعالیت های دبیرخانه شهر جهانی گوهرسنگ ها در مشهد مربوط به طراحی است، زمانی که داوران به مشهد سفر کرده بودند، به طراحی ها انتقاد داشتند. به همین دلیل با بخش خصوصی که گروه سازندگان طلا و نقره مشهد نیز بودند از سال 95 هر چهارشنبه یک استاد درجه یک از تهران برای آموزش طراحی جواهرات و زیورآلات با نرم افزار که نیاز روز بازار است، به مشهد دعوت شد.

دبیر شهر جهانی گوهرسنگ ها ادامه داد: با انجام این کار در حال حاضر با هم افزایی اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری، سازمان فنی و حرفه ای، گروه سازندگان طلا و نقره مشهد به عنوان بخش خصوصی و کانون جواهرات ایران تیم حرفه ای از طراحان داریم که باعث شده اند در سطح کشور و منطقه حرفی برای گفتن داشته باشیم.

سلطانی گفت: فعالیت بعدی این دبیرخانه توسعه آموزش در هنرستان ها بوده است، هنرستان هنرهای ایرانی- اسلامی اولین هنرستان هنرهای ایرانی و اسلامی است که دبیرخانه شهر جهانی گوهرسنگ ها و میراث فرهنگی از سال 95 پیگیر تاسیس آن هستند و در حال حاضر ساختمان این هنرستان آماده است و به عنوان اولین هنرستان هنرهای ایرانی- اسلامی با اولویت رشته های گوهرشناسی، گوهرتراشی و رشته های مرتبط با شهر جهانی جزء افتخارات استان و ایران محسوب می شود.

گسترش ژئوتوریسم و افزایش ماندگاری گردشگران در مشهد

وی یادآور شد: ژئوتوریسم از دیگر عواملی است که پس از شهر جهانی بسیار به آن پرداخته و پیروز شد که مجوزهای خوبی را دریافت کند و در حال حاضر به دلیل موضوع ژئوتوریسم نیز می توان گردشگران را یک روز دیگر در مشهد نگه داشت که به عقیده من اقدام بسیار خوبی است.

دبیر شهر جهانی گوهرسنگ ها گفت: اقدام بعدی دبیرخانه شهر جهانی گوهرسنگ ها تاسیس مرکز فناوری های پیشرفته در دانشگاه فردوسی مشهد در سال 96 بود که با پی گیری های این دبیرخانه دانشگاه فردوسی در این مرکز بخشی را به گوهرسنگ ها اختصاص داده است و افراد می توانند هر مسئله ای که در رابطه با گوهرسنگ ها دارند و بخواهند به صورت علمی و آکادمیک آن را بر طرف کنند، به این مرکز مراجعه کرده و مشکل خود را برطرف سازند.

سلطانی شرح داد: به طور قطع، اگر ارگان هایی مانند شهرداری با ما تعامل می داشتند و به ما کمک می کردند یا دیگر بخش ها مانند استانداری اهمیت بیشتری برای این موضوع قائل می شدند، اتفاقات بهتری در این زمینه رخ می داد.

وی در مورد اقدامات آموزشی و اقتصادی دبیرخانه شهر جهانی گوهرسنگ ها بیان کرد: در حال حاضر این دبیرخانه در زمینه فرهنگی و آموزشی تا حدودی پیروز عمل کرده است؛ برای مثال در زمینه طراحی زیورآلات در حال حاضر حدود 60 تا 70 نیروی فعال داریم. اما در بخش اقتصادی به دلیل اینکه قوانین صادرات و واردات ما قوانینی زنگارگرفته و قدیمی هستند، تولیدکنندگان و صنعت گران ما با مسائل بسکمک روبه رو شده اند.

ضرورت بازبینی قوانین صادرات و واردات محصولات مرتبط با گوهرسنگ ها

دبیر شهر جهانی گوهرسنگ ها ادامه داد: برای مثال به دلیل مسائل در صادرات محصولات، تعداد کارگاه های تولید نقره به کم تر از 1000 کارگاه رسیده است و بیشتر آن ها به حالت تعطیل هستند، به همین دلیل این دبیرخانه خواهان بازبینی قوانین صادرات و واردات است و می خواهد که دگردیسی در این زمینه صورت گیرد.

سلطانی در مورد انتخاب دوباره مشهد با عنوان شهر جهانی گوهرسنگ ها ابراز کرد: شاید انتخاب دوباره مشهد با این عنوان برای بزرگان شهر چندان مهم نباشد، چرا که در این چهار سال اولویت های آن ها را مشاهده کردیم و دیدیم که عنوان شهر جهانی گوهرسنگ ها برای آن ها جزء اولویت ها محسوب نمی شود، با وجود این ما در این چهار سال تمام تلاش خودمان را کرده ایم تا زیرساخت هایی را به وجود بیاوریم؛ اما اگر همکاری های وسیع تری صورت می گرفت، فعالیت های چند برابری نسبت به فعالیت هایی که انجام شد، رخ می داد؛ از این پس همه چیز به دیدگاه داوران بستگی دارد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "آنچه بر شهر جهانی گوهرسنگ ها گذشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آنچه بر شهر جهانی گوهرسنگ ها گذشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید