رعایت اصل سه جانبه گرایی راه حل عبور از موانع کار

به گزارش وبلاگ فراگستر، رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران در یادداشتی به مناسبت فرارسیدن روز جهانی کارگر با اشاره به هدف مشترک کارگران و کارفرمایان در میدان فراوری، بر ضرورت رعایت اصل سه جانبه گرایی برای عبور از موانع کسب و کار تأکید کرد.

رعایت اصل سه جانبه گرایی راه حل عبور از موانع کار

به گزارش گروه مالی خبرگراری وبلاگ فراگستر از پایگاه خبری اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، غلامحسین شافعی در یادداشتی به مناسب روز جهانی کارگر، نوشت: روز جهانی کارگر بهانه ای است برای پاسداشت از مقام کوششگرانی که در خط مقدم فراوری ایستاده اند. با این وصف باید اذعان کرد که همه روزها، روز کارگر است. راسخی آن ها در این شرایط سخت که امواج گوناگون مالی و غیرمالی به سوی فراوری هجوم آورده است، بیش از گذشته ستودنی است.

کارفرمایان و سرمایه گذاران به خوبی می دانند که نیروی کار مهمترین سرمایه آن ها در جهت پیشبرد امور است از همین رو کارفرما بیش از هر شخص دیگری، قدر کارگر را می شناسد و مقام آن را محترم می داند. کارفرمایانی که با سرمایه های خود وارد عرصه فراوری می شوند و کارگرانی که توان و همت خود را به عنوان سرمایه به میان می آورند، جملگی یک راستا را دنبال می نمایند و تنها نقش ها متفاوت است.

به عنوان رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران اذعان می کنم که با این تعریف، فاصله و مرزی میان کارگر و کارفرما وجود ندارد چه اینکه هر دو به سوی یک هدف در عرصه اقتصاد گام برمی دارند. از همین رو فعالیت های خود و همکارانم در مجلس بخش خصوصی در راستای حمایت از هر دو قشر راسخ شده است.

رایزنی ها، جلسات، نامه نگاری ها و کوشش هایی که همگی در راستای بهبود محیط کسب و کار انجام می گردد برای حمایت از اقتصاد ملی و فراوری ملی صورت می گیرد. همان میدانی که کارگر و کارفرما هر دو در آن فعالیت می نمایند و همچون یک کشتی عظیم همه ذی نفعان را در خود جای داده است.

در روزهایی که سایه کرونا بر سایه تحریم افزوده شده و هر دو بر سر اقتصاد ایران سنگینی می نمایند، اتحاد و همت همه جانبه گروه های فعال در میدان کسب و کار ضرورت بیشتری پیدا نموده است. همه ذی نفعان باید هدف اصلی را بدون پرداختن به اختلافات و نیروهای بازدارنده، دنبال نمایند تا برایند مثبتی در جهت گرداندن چرخ اقتصاد ایجاد گردد.

برای تحقق جهش فراوری مطابق با رهنمودهای مقام معظمم رهبری، احتیاج به کوششی مضاعت برای از میان برداشتن موانع، احساس می گردد چه اینکه در ماه های اخیر کرونا به عنوان سومین چالش عظیم از راه رسیده و کسب وکارها را به چالشی سخت تر از قبل گرفتار ساخته است. پیش از این، دو مانع دیگر یعنی فضای نامساعد کسب وکار و تحریم های ظالمانه سد راه فعالیت های مالی قرار گرفته بود و اقتصادگردانان برای عبور از این دست اندازها سختی های زیادی را متحمل می شوند.

مانع جدید، مسائل پیش بینی نشده ای را به مسائل قبلی اضافه نموده است که قرار است با بسته های حمایتی در نظر گرفته شده از سوی دولت، از این مسائل عبور کنیم.

در این مدت نامه نگاری های زیادی با مقامات دولتی داشته ایم، پیشنهاد های 30 گانه ای برای برطرف موانع کسب و کارها ارائه دادیم و جلسه ای هم با رئیس جمهور محترم برگزار گردید که در آن فعالان بخش خصوصی فرصت یافتند مسائل پیش آمده را مطرح نمایند. امید می رود جمیع فعالیت های اجرا شده به بهبود اوضاع کسب و کارها منجر گردد تا کارگران و کارفرمایان همچنان دوشادوش یکدیگر و با دغدغه هایی که صرفا از جنس توسعه و توفیق است، به فعالیت ادامه دهند.

رعایت اصل سه جانبه گرایی در این شرایط سخت بیش از گذشته می تواند راهگشا باشد. کارگران، کارفرمایان و دولت باید همراه با هم و هرکدام در نقش های خود به میدان بیایند و به سوی هدف نهایی گام بردارند. در آخرین نشست هیات نمایندگان اتاق ایران که 27بهمن سال گذشته و پیش از شروع ماراتن کرونا برگزار گردید، در حضور وزیر محترم تعاون، کار و رفاه اجتماعی بر ضرورت تقویت اصل سه جانبه گرایی به ویژه در سازمان تامین اجتماعی تاکید کردیم تا اداره این سازمان به صاحبان اصلی آن واگذار گردد.

همچنین معتقدم که امروز احتیاجمند بسط و گسترش مفاهیمی همانند کار شایسته در کشور هستیم. برای داشتن یک اقتصاد شکوفا و رشدیافته ضروری است تشکل های کارگری و کارفرمایی در کنار هم قرار بگیرند، بدون همکاری سازنده و اثربخش نیروی کار در فراوری و ارتقای بهره وری در کشور، نمی توان به تنهایی با سرمایه ، اقتصاد کشور را شکوفا کرد.

4127

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا

به "رعایت اصل سه جانبه گرایی راه حل عبور از موانع کار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رعایت اصل سه جانبه گرایی راه حل عبور از موانع کار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید