زردی و شیر مادر ارتباطی دارند؟ باید شیردهی را متوقف کنیم؟

به گزارش وبلاگ فراگستر، زردی نوزاد در زمانی اتفاق می افتد که سلول های خونی در شروع فعالیت خود شکسته شده و بیلی روبین هایی را آزاد می نمایند. این بیلی روبین ها بایستی به وسیله کبد از بدن خارج شوند منتها به دلیل اینکه کبد نوزاد تازه به جهان آمده هنوز به تکامل نرسیده، قادر به دفع این رنگدانه ها نیست و تجمع بیلی روبین ها در خون باعث زردی در نوزاد می گردد. راهکارها و روش های زیادی برای درمان زردی نوزاد وجود دارد که بایستی از آنها بهره مند گردد. به همین منظور ما قصد داریم در این مطلب در رابطه با زردی ناشی از شیر مادر و ارتباط زردی و شیر مادر مطالب مهمی را برایتان ارائه دهیم.

زردی و شیر مادر ارتباطی دارند؟ باید شیردهی را متوقف کنیم؟

زردی و شیر مادر

زردی در نوزادان شیرده بیشتر شایع است و بیشتر به طول می انجامد. زردی ناشی از شیر سینه مادر نوعی زردی است که با تغذیه شیر مادر همراه است. معمولا یک هفته پس از تولد اتفاق می افتد. این شرایط می تواند گاهی اوقات تا 12 هفته ادامه یابد، اما به ندرت باعث ایجاد عوارض در نوزادان شیرخوار سالم می گردد. زردی ناشی از شیر مادر نادر است و کمتر از 3 درصد نوزادان را تحت تاثیر قرار می دهد. هنگامی که زردی رخ می دهد، معمولا هیچ مسئله ای ایجاد نمی کند و در نهایت به خودی خود از بین می رود. ادامه دادن شیر مادر به کودک بی خطر است. بهتر آن است که فقط نوزادتان را هرچه بیشتر با شیر مادر تغذیه کنید. به نوزادتان آب ندهید، زیرا فقط 2 درصد از بیلی روبین به وسیله مدفوع دفع می گردد. آب همچنین شکم نوزاد را پر نموده و او احساس پر بودن نموده و به شیرمادر بی علاقه می گردد.

زردی شیر مادر ارثی است. با این وجود، این شکل از زردی، به این معنی نیست که شیر مادر مسئله ای دارد و شیردهی باید متوقف گردد. بیشتر نوزادانی که دارای زردی واقعی شیر مادر هستند (فقط 0.5٪ تا 2.4٪ از تمام نوزادان) ممکن است افزایش دیگری در میزان سطح بیلیروبین در حدود 14 روز داشته باشند. سطح بیلی روبین در نهایت کاهش خواهد یافت. زردی شیر مادر می تواند برای 3 تا 12 هفته پس از تولد ادامه یابد، اما تا زمانی که کودک به خوبی تغذیه می گردد و سطوح بیلی روبین نظارت می گردد، به ندرت به عوارض جدی منجر می گردد. زردی شیر مادر باید از زردی شیردهی، که زردی ناشی از مصرف کم شیر است، نیز متفاوت باشد.

بیشتر بدانید: زردی نوزاد تا چند روز ادامه دارد و علت آن چیست؟

زردی شیردهی

زردی شیردهی زمانی ایجاد می گردد که کودک شیر کافی نداشته باشد که مربوط به زردی ناشی از شیر مادر نیست. مقادیر مناسب شیر مادر باعث افزایش حرکات روده کودک می گردد که مانع ساخت بیلی روبین می گردد. زردی ناشی از شیر مادر می تواند هنگامی رخ دهد که یک نوزاد شروع خوبی در تغذیه با شیر مادر ندارد، به خوبی پستان را نمی گیرد یا با جایزیگن های دیگری مکمل شده است که در شیردهی اختلال ایجاد می نمایند. زردی شیردهی اغلب خودش با افزایش شیردهی و یاری مشاور شیردهی برای اطمینان از مصرف مقدار کافی شیر در نوزاد، برطرف می گردد.

بیشتر بدانید: درجه زردی نوزاد در حالت طبیعی باید چند باشد؟

سخن آخر

نوزادنی که به روش سزارین بدنیا آمدند بیشتر در معرض ابتلا به زردی شیر مادر هستند؛ چون جریان شیر مادر هنوز قدرت نگرفته نوزاد نمیتوانند شیر با حجم مناسب را دریافت نمایند ، در این حالت باید مادر در تغذیه نوزاد با شیر خود استمرار ورزد تا جریان و حجم شیر مناسب گردد در واقع این نوع زردی از کمبود شیر مادر به وجود می اید و رفته رفته با ادامه دادن شیردهی توسط مادر تقویت میگردد و جبران انجام میگردد. در واقع این زردی به دلیل وجود موادی در شیر مادر بوجود می اید و باعث غیبرطرفال شدن انزیم های کبدی و روده ای نوزاد میگردد ، که باعث میگردد مواد صفراوی در بدن نوزاد باز جذب شوند.

در چنین مواقعی همچنان که شیر مادر را ادمه میدهید و مرتب زردی را چک میکنیم چنانچه زردی شدت گرفت توصیه به قطع شیر مادر برای 48 ساعت دارین و در این بازه زمانی برای تغذیه نوزاد از شیر خشک استفاده میکنیم و مادر هم برای جلوگیری از تورم پستان و انبار شدن شیر در پستانهایش میتواند شیر را بدوشد و دور بریزد ولی بعد از 48 ساعت مجددا شیردهی را شروع میکنیم.

تجربه شما در این مورد چه بوده است؟ نظرات خود را در پایین همین صفحه با ما در میان بگذارید. همچنین از آنجایی که احتمالا در این دوران به شما مصرف شیرخشت را توصیه می نمایند، ما به شما پیشنهاد می کنیم قبل از آن مطلب شیرخشت برای نوزاد؛ مزایا و عوارض آن چیست؟ را نیز از نظر بگذرانید.

منبع: مجله انگیزه

به "زردی و شیر مادر ارتباطی دارند؟ باید شیردهی را متوقف کنیم؟" امتیاز دهید

1 کاربر به "زردی و شیر مادر ارتباطی دارند؟ باید شیردهی را متوقف کنیم؟" امتیاز داده است | 4 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زردی و شیر مادر ارتباطی دارند؟ باید شیردهی را متوقف کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید