سفارش آنلاین به زودی جایگزین سفارش حضوری در چاپ و نشر خواهد شد

به گزارش وبلاگ فراگستر، رضا رضایی پیشکسوت و فعال صنعت چاپ در گفت وگو با خبرنگاران ، با اشاره به شرایط چاپخانه داران به دنبال شیوع بیماری کرونا عنوان نمود: پس از این بیماری تغییرات زیادی در زندگی مردم ایجاد شده است و جامعه ناچار به پذیرش این تغییرات در بخش های مختلف زندگی خود شده اند که اصناف نیز این تحول را در شغل و حرفه خود ایجاد کرد ه یا باید ایجاد نمایند.

سفارش آنلاین به زودی جایگزین سفارش حضوری در چاپ و نشر خواهد شد

وی با بیان اینکه دیدگاه و فکر مردم، تولیدات و شیوه های سفارش این روزها رنگ و روی دیگری به خود گرفته است، اضافه نمود: بسیاری از کسب و کارها و فعالیت های مالی مجبور شده اند به فضای مجازی کوچ نمایند تا بتوانند حیات خود را ادامه دهند و چاپخانه داران نیز باید کوشش نمایند از این قافله عقب نمانند.

رضایی ادامه داد: به زودی شاهد خواهیم بود که پهبادها اجناس و سفارش های اینترنتی مشتریان را به آن ها تحویل می دهند و شرایط به گونه ای خواهد شد که صفر تا صد سفارش ها در فضای مجازی انجام می گردد و تحویل گاهی بدون دخالت و حضور انسان خواهد بود.

وی با اشاره به شرایط زندگی جدید و لزوم هماهنگی ورود فعالان چاپ و نشر کشور به این شرایط شرح داد: اکنون مردم در خانه های کوچک زندگی می نمایند؛ خانه هایی که دیگر جایی برای کتابخانه های عظیم ندارند و مردم مجبور هستند کتاب های صوتی یا فایل کتاب ها را در دستگاه های خود ذخیره نموده و مطالعه نمایند.

مدیر چاپ آپادانا با بیان اینکه ناشران باید در کنار کتاب های چاپی ورود به عرصه نشر دیجیتال را جدی بگیرند، گفت: در گذشته همه تاکید داشتند که عکس هایشان چاپ گردد و در آلبوم داشته باشند اما الان دیگر چنین الزامی نیست و تصاویر در درایوهای آنلاین قابل بارگذاری هستند، تغییرات در حوزه کتاب نیز وجود دارد و نباید از آن غافل ماند.

وی یادآور شد : مساله اینجا است که الزامات و شرایط زندگی در عصر کنونی ما را به این سمت می برد و بیماری کرونا سنگ محک فعالیت بسیاری از دست اندرکاران حوزه چاپ و نشر برای سنجش خود در این حوزه بود و یک نگاه کلی شرایط نشر کشور را معین می نماید.

رضایی با تاکید بر اینکه در بخش کتاب و نشریات شاهد تغییرات و تحولات هستیم، اضافه نمود: در ادامه این تحولات به زودی دگرگونی وسیعی در صنعت چاپ ایجاد خواهد شد و به زودی به صورت کامل چاپ دیجیتال جایگزین شیوه های چاپی فعلی خواهد شد و بهتر است فعالان این حوزه زودتر به فکر تغییر سیستم و دستگا ه های خود باشند.

به گفته وی، الان زمان آن است که سفارش آنلاین به وسیله سایت ها و اپلیکیشن ها جایگزین سفارش حضوری در چاپخانه ها و موسسات انتشاراتی گردد؛ زیرا زندگی به سمت ساده شدن پیش می رود و الان بشر متوجه شده است که باید با نگرش جدید و آینده نگری کارهای خود را برنامه ریزی کند.

رضایی با طرح این موضوع که ناشران نیز به این فرایند وارد شوند، گفت: فرایند سفارش های اینترنتی به مرور تکامل پیدا می نماید و شرایطی ایجاد می گردد که همه صنوف و کسب وکارها به سمت این اقدامات می فرایند و ناشران نیز باید ساز و کارهای خود را بر این اساس بچینند.

وی با اشاره به نبود زیرساخت در حوزه چاپ و نشر برای ورود به فضای دیجیتال شرح داد: این تغییرات و ضرورت آن در صنعت چاپ و نشر به دنبال بیماری کرونا بیش از گذشته احساس شد و اکنون بسیاری از دست اندرکاران این حوزه الزام به حضور در این فضاها دارند، زیرا متوجه شده اند اگر این کار را انجام ندهند بقای فعالیت هایشان به خطر خواهد افتاد.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران

به "سفارش آنلاین به زودی جایگزین سفارش حضوری در چاپ و نشر خواهد شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سفارش آنلاین به زودی جایگزین سفارش حضوری در چاپ و نشر خواهد شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید