علت لرزش بدن و راه های درمان آن

به گزارش وبلاگ فراگستر، عده زیادی از مردم لرزش دست ها را در خود احساس می نمایند. خفیف بودن این لرزش مسئله ای برای افراد ایجاد نمی کند، اما زمانی این مسئله جدی می گردد که در صورتی که لرزش بدن با گذشت زمان از بین نرود.

علت لرزش بدن و راه های درمان آن

لرزش در اصطلاح پزشکی رعشه نامیده می شود. امکان مشاهده این مشکل در تمام نقاط بدن وجود دارد. با وجودی که لرزش بدن بیشتر در بین افراد مسن مشاهده می شود، این شرایط ممکن است در هر سنی برای افراد ایجاد شود.

عده زیادی از مردم لرزش دست ها را در خود احساس می نمایند. خفیف بودن این لرزش مسئله ای برای افراد ایجاد نمی نماید، اما زمانی این مسئله جدی می شود که در صورتی که لرزش بدن با گذشت زمان از بین نرود، احتمالاً علت ایجاد آن وجود یک مشکل خاص در ارتباط با شرایط سلامت بدن است.

در این موارد برای پیدا کردن ریشه اصلی لرزش بدن، ضروری است به مطب پزشک مراجعه شود. دکتر محمد روحانی، متخصص بیماری های مغز و اعصاب، فلوشیپ پارکینسون و اختلالات حرکتی وعضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران در این باره می گوید: شایع ترین اختلال حرکتی بدن که درافراد مشاهده می شود، لرزش است و تقریبا همه افراد درجاتی از لرزش را تجربه نموده اند به طور مثال در هنگام بروز هیجان لرزش سر و دست معمولا مشاهده می شود.

دکترروحانی گفت: لرزش ممکن است در هر سنی رخ دهد، اما سن شایع لرزش، میانسالی و پیری می باشد. بالا رفتن سن یکیازعوامل اصلی لرزش درافراد است به گونه ای که در بسیاری ازافراد مسن درجاتی از لرزش دست و در بعضی موارد لرزش صدا مشاهده می شود.

این متخصص بیماری های مغزواعصاب مطرح کرد: لرزش وابسته به سن، اغلب جنبه ارثی دارد و در نسل های متفاوت یک خانواده می توان آن را مشاهده کرد البته درجات و ناحیه ای را که درگیر می نماید ممکن است در این افراد متفاوت باشد به طورمثال در فردی با بالا رفتن سن، سرش مبتلا به لرزش می شود و فرد دیگر دستش دچار لرزش می شود.

وی اظهار کرد: لرزش ارثی ممکن است در نسل های بعد در سنین پایین تر مشاهده شود به طور مثال فرد جوانی به دلیل لرزش به پزشک مراجعه کند در صورتی که پدر بزرگش نیز دچار لرزش است.

دکتر روحانی بیان نمود: بسیاری از افراد وقتی دچار لرزش دست می شوند به اشتباه فکر می نمایند که به بیماری پارکینسون مبتلا شده اند در صورتی که باید گفت: اگر چه لرزش یکی ازعلایم شایع بیماری پارکینسون است، اما هرلرزشی به دلیل ابتلا به این بیماری نیست و می تواند دلایل مختلفی داشته باشد.

این متخصص بیماری های مغزواعصاب افزود: در افراد مبتلا به پارکینسون لرزش بدین صورت است که این افراد بیشترا در حالت استراحت و به صورت یک طرفه و ناتقارن دچار لرزش می شوند در حالی که لرزش ارثی و وابسته به سن در حالت انجام کار و خصوصا در هنگام انجام کار های ظریف مانند اصلاح صورت، نوشیدن آب و سوپ خوردن بیشترا لرزش دست مشاهده می شود.

وی تاکید نمود: جهت افتراق دادن بین لرزش وابسته به سن و بیماری پارکینسون نکته بسیار مهم این است که افراد مبتلا به بیماری پارکینسون حرکات کندی ممکن است در صورت، دست یا پا از خود نشان دهند، ولی در بیماران مبتلا به لرزش ارثی و وابسته به سن این حرکات مشاهده نمی شود.

دکترروحانی گفت: لرزش ارثی یا وابسته به سن اغلب خوش خیم هستند به گونه ای که در انجام کار های روزمره خللی ایجاد نمی نمایند و فقط در موقع هیجان لرزش شان بیشتر می شود و احتیاجی به درمان دارویی و مراجعه به پزشک ندارند.

این متخصص بیماری های مغزواعصاب اظهارکرد: در مواقع بسیار اندکی ممکن است لرزش در افراد مسن، شدت یابد و فرد را درانجام امورروزمره مانند نوشتن، نوشیدن آب دچار مشکل نماید که در اینصورت این افراد جهت درمان و کنترل باید به پزشک مراجعه نمایند.

این متخصص بیماری های مغزواعصاب ابراز داشت: برای تشخیص اختلال لرزش، پزشک متخصص مغز و اعصاب، با انجام یک سری معاینات، عملکرد سیستم عصبی، مهارت های حسی و انجام حرکات ارادی فرد را آنالیز می نماید تا احتمال بعضی بیماری های مشابه را آنالیز کند.

دکتر روحانی اضافه نمود: در طول ارزیابی فیزیکی فرد مبتلا به لرزش، پزشک متخصص مغزو اعصاب، لرزش را بر اساس بعضی از یافته ها مانند اینکه آیا لرزش زمانی رخ می دهد که عضلات در حال حرکت هستند یا استراحت، محل لرزش در یک طف بدن است یا دو طرف بدن این لرزش رخ می دهد و ظاهر لرزش بر اساس دامنه گسترش و فرکانس مورد آنالیز قرار می گیرد و سپس تصمیم نهایی برای درمان یا کاهش لرزش گرفته خواهد شد.

وی ادامه داد: پزشک متخصص همچنین انجام آزمایش خون یا ادرار را در جهت تشخیص علت متابولیک و آنالیز بعضی از دارو ها که می تواند باعث بروز لرزش در افراد شود، توصیه نماید. این متخصص بیماری های مغزواعصاب اظهارداشت: پزشک ممکن است انجام نوار عصب و عضله برای تشخیص مسائل عصبی و عضله که باعث بروز لرزش در افراد می شود، توصیه نماید.

دکترروحانی با بیان این نکته که پیدا کردن یک درمان مناسب برای بیماری لرزش بستگی به تشخیص دقیق علت ایجاد نماینده آن دارد، بیان نمود: اگرچه برای بیشتر لرزش ها درمان قطعی وجود ندارد و در بیشتر موارد جهت کنترل آن اقدام می شود، اما در مواقعی که لرزش، تداخل درانجام امور روزمره ایجاد نماید با مراجعه به پزشک در مرحله ابتدایی دارو درمانی توصیه می شود، ولی در بعضی مواقع که از طریق دارو درمانی، فرد بهبود نیابد ممکن است احتیاج به جراحی باشد.

وی اضافه نمود: به صورت کلی مهمترین درمان جراحی برای افراد مبتلا به لرزش، کاشت الکترود در هسته های عمقی مغز می باشد که در حال حاضر در داخل کشوربا بهترین امکانات این عمل انجام می شود.

این متخصص بیماری های مغز و اعصاب بیان نمود: علی رغم شیوع بالای لرزش در جامعه بیشتر آن ها از نوع ارثی و وابسته به سن است و احتیاجی به درمان و جراحی نیست و خللی در انجام امور روزمره افراد ایجاد نمی نماید.

دکتر روحانی در خاتمه گفت::اگرچه لرزش، تهدید نماینده زندگی نیست، ولی نوعی معلولیت (عدم توانایی انجام بعضی کارها) به حساب می آید و باید با شناخت علل بروز آن، احتمال رخ دادن آن را به حداقل میزان ممکن رساند.

منبع: روزنامه آفتاب یزد

منبع: فرادید

به "علت لرزش بدن و راه های درمان آن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علت لرزش بدن و راه های درمان آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید