چگونگی ثبت نام جاماندگان بیمه بیکاری کرونا برای دریافت مقرری

به گزارش وبلاگ فراگستر، پرداخت بیمه بیکاری کرونا از جمله تسهیلات دولت برای یاری به معیشت افراد بود که سه ماه متوالی پرداخت شد. جاماندگان این طرح و کسانی که بیکاری آنان در خردادماه نیز ادامه داشت برای ثبت درخواست باید به دفاتر پیشخوان دولت مراجعه و اقدامات لازم را انجام دهند.

چگونگی ثبت نام جاماندگان بیمه بیکاری کرونا برای دریافت مقرری

به گزارش وبلاگ فراگستر به نقل از ایرنا، دولت پس از شیوع کرونا و تعطیلی کسب و کارها برای حمایت از معیشت کسانی که بیکار شدند تصمیم گرفت سه ماه (اسفند، فروردین و اردیبهشت) بیمه بیکاری پرداخت کند، حال این سوال مطرح می شود که پس از این تاریخ، پرداخت بیمه بیکاری به چه صورتی خواهد بود و آیا به روال گذشته بازمی شود؟

بیکاری، یکی از تبعات مالی شیوع کروناست که به واسطه اعمال محدودیت های ترددی و تعطیلی کسب و کارها، دامن گیر بخش قابل توجهی از نیروی کار کشور شده است.

بیشتر بخوانید: اگر بیمه بیکاری کرونا را نگرفته اید بخوانید

دولت برای حمایت از معیشت کسانی که بالاجبار در دوره شیوع کرونا کار خود را از دست داده اند، پنج هزار میلیارد تومان در نظر گرفته که با تزریق به صندوق بیکاری، صرف حمایت از کسانی خواهد شد که با تعطیلی مشاغل در اپیدمی کرونا از ادامه کار بازمانده اند. برای همین منظور سامانه ای به آدرس bimebikari.mcls.gov.ir راه اندازی شد تا افراد، درخواست خود را در آن ثبت نمایند.

براساس آخرین آمار در اسفند ماه حدود 277 هزار و 500 نفر در سه مرحله بیمه بیکاری دریافت کردند. در فروردین ماه با احتساب افرادی که در اسفند ماه مقرری بیمه بیکاری دریافت کردند رقم به 503 هزار و 74 نفر رسید و این رقم در اردیبهشت ماه به 331 هزار و 32 نفر رسید.

در این میان با وجود تاکید فراوان مبنی بر ثبت نام متقاضیان دریافت بیمه بیکاری کرونا در سامانه بیمه بیکاری (bimebikari.mcls.gov.ir) بعضی به اداره کاریابی و یا ادارات کار محل سکونت خود مراجعه و آنجا ثبت نام کردند که منجر به جا ماندن نام این افراد شده است که بنا به گفته مدیرکل بیمه بیکاری وزارت تعاون حدود 14 هزار نفر هستند.

مدیرکل بیمه بیکاری وزارت تعاون در صفحه اینستاگرام وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی درباره نحوه ورود اطلاعات در سامانه جامع کار برای دریافت بیمه بیکاری شرحاتی داده است.

به گفته مسعود بابایی افرادی که در سامانه بیمه بیکاری کردند، به چند دسته تقسیم می شوند، بعضی مقرری بیمه بیکاری که ستاد ملی مقابله با کرونا برای سه ماه متوالی (اسفند، فروردین و اردیبهشت) را مصوب نموده بود را دریافت کردند که تعداد آنها یک میلیون و 133 هزار نفر است.

گروه دوم جاماندگانی هستند که شماره موبایل آنها اشتباه بوده و یا اینکه در سامانه مربوطه ثبت نام نکردند. وزارت تعاون، برای این افراد پیامک فرستاده تا وارد سامانه شوند و اطلاعات خود را وارد یا به روز رسانی نمایند.

گروه سوم نیز افرادی هستند که به هر دلیلی شماره حساب بانکی خود را با تاخیر در سامانه بیمه بیکاری وارد کردند و در نتیجه پیامک وزارت تعاون نیز با تاخیر ارسال شده است.

مدیرکل بیمه بیکاری وزارت تعاون شرح داد: افرادی که بیمه بیکاری دریافت کردند، چنانچه بیکاری آنها استمرار دارد، برای این افراد به نوبت پیامک ارسال می شود. اما این افراد منتظر پیامک نباشند و به دفاتر پیشخوان دولت مراجعه و اعلام نمایند که قصد احراز هویت برای سامانه جامع روابط کار را دارند.

چنانچه افراد قبل از این احراز هویت شده باشند، دیگر نیازی به احراز هویت مجدد ندارد با همان پسوردی که پیش از این دریافت کردند می تواند وارد سامانه جامع روابط کار شوند و سپس زیرسامانه روابط بیمه بیکاری را انتخاب و مدارک لازم را ارائه نمایند.

مسعود بابایی گفت: از ابتدای خردادماه آنالیز ها و پرداخت های بیمه بیکاری افراد طبق قانون بیمه بیکاری و ماده هفت این قانون بوده است و پرداخت آن مشروط به داشتن شرایط قانونی است.

به گفته این مقام مسوول افرادی که خودشان ادراک می نمایند که شرایط دریافت بیمه بیکاری را دارند نیز باید به دفاتر پیشخوان دولت مراجعه نمایند و ا حراز هویت شوند و مراحل را به همان ترتیبی که شرح داد طی نمایند تا آنالیز های لازم درخصوص تقاضای آنها نیز انجام شود.

بابایی تاکید نمود که آنالیز و رسیدگی به درخواست بیمه بیکاری به صورت الکترونیکی انجام می شود.

وی درباره ارائه مدرک تحصیل در سامانه جامع روابط کار، گفت: این درخواست به این دلیل است که افراد بی سواد در کلاس های نهضت سوادآموزی شرکت نمایند همچنین بعضی افراد مدرک و گواهی نامه مهارتی خاصی دارند که با بارگذاری آن در سامانه، زمینه اشتغال مجدد برای آنها فراهم شود

مدیرکل بیمه بیکاری وزارت تعاون تاکید نمود: ممکن است افراد برای دریافت بیمه بیکاری به صورت حضوری به کاریابی یا ادارات کار محل سکونت خود مراجعه و ثبت نام نموده باشند، این افراد نیز حتما باید به سامانه جامع روابط کار و زیرسامانه بیمه بیکاری مراجعه و اطلاعات خود را وارد نمایند.

وی درباره لزوم داشتن کارت خاتمه خدمت برای دریافت مقرری بیمه بیکاری، گفت: اشتغال به کار بدون داشتن کارت خاتمه خدمت غیرقانونی است و در اشتغال غیرقانونی به هر دلیلی که باشد بیمه بیکاری تعلق نمی گیرد اما چنانچه به لحاظ قانونی اشتغال افراد مجاز باشد مشمول دریافت بیمه بیکاری هستند.

منبع: همشهری آنلاین

به "چگونگی ثبت نام جاماندگان بیمه بیکاری کرونا برای دریافت مقرری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونگی ثبت نام جاماندگان بیمه بیکاری کرونا برای دریافت مقرری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید