کشاورز کارت یعنی رسمی کردن گرانی کود و نهاده فراوری، به جای این کار قیمت ها را کاهش دهید

به گزارش وبلاگ فراگستر، اخبار و شواهد حاکی از آن است که اصناف مرتبط با کشاورزی و کشاورزان از ارائه کشاورز کارت راضی نیستند و آن را گره گشای حل مسائل خود نمی دانند.

کشاورز کارت یعنی رسمی کردن گرانی کود و نهاده فراوری، به جای این کار قیمت ها را کاهش دهید

به گزارش گروه مالی وبلاگ فراگستر، 9 آبان ماه امسال بود که خاوازی، وزیر جهاد کشاورزی گفت این وزارتخانه برای یاری به کشاورزان طرح کشاورز کارت را با همکاری بانک مرکزی و بانک کشاورزی تهیه نموده است.

وی در همین خصوص اضافه نمود: در بخش اول این کارت در اختیار کشاورزانی که گیاهان استراتژیک مانند گندم، جو و دانه های روغنی کشت می نمایند، قرار می گیرد تا دغدغه ای برای خرید نهاده و کود نداشته باشند و بتوانند از این کارت استفاده نمایند.

خاوازی اظهار امیدواری کرد: انشالله کشاورزان با این کارت بتوانند نهاده های مورد احتیاج خود را به موقع تامین نمایند و سال آینده با بانک تسویه حساب نمایند.

وزیر جهاد کشاورزی با بیان این که طرح کشاورز کارت یک اقدام عظیم و ملی محسوب می گردد و باید با جدیت آن را دنبال کنیم، توضیح داد: با تأثیرگذاری که کود در فراوریات کشاورزی دارد در گام اول این محصول انتخاب شد و در گام دوم آفت کش ها هستند و ما از منابع مختلف، اعتبار لازم را برای آن تجهیز می کنیم.

* سقف پرداخت و جزئیاتی از کشاورز کارت

چندی بعد روح اله خدارحمی مدیرعامل بانک کشاورزی، ضمن اعلام خبر صدور کشاورز کارت گفت: در این کارت منابعی برای خرید نهاده در اختیار کشاورزانی که محصولات استراتژیک مانند گندم، جو و دانه های روغنی فراوری می نمایند، قرار می گیرد.

وی با اشاره به اینکه کشاورز کارت برای تامین نقدینگی برای فصل کاشت در اختیار کشاورزان قرار می گیرد، اضافه نمود: به ازای هر هکتار زراعت دو میلیون تومان تسهیلات پرداخت می گردد و سقف در نظر گرفته شده برای پرداخت تسهیلات به وسیله کشاورز کارت، 20 میلیون تومان یعنی برای کشت 10 هکتار زمین کشاورزی است.

مدیرعامل بانک کشاورزی با اشاره به اینکه در بانک سعی شده است در حداقل زمان کشاورز کارت در اختیار کشاورزان قرار گیرد، گفت: نرخ تسهیلاتی که به وسیله این کارت پرداخت می گردد، 12 درصد در سال و مدت باز پرداخت یکساله بوده که در مقایسه با نرخ تسهیلات عادی یعنی 18 درصد، نرخ مناسبی است.

وی درباره وثایق در نظر گرفته شده برای دریافت این کارت اعتباری نیز گفت: به دلیل رقم متوسط، دریافت این کارت احتیاج به تضامین و وثایق زیادی نخواهد داشت.

به گفته خدارحمی، کشاورزان به وسیله سامانه سیتا با همکاری معاونت زراعت و جهاد کشاورزی استان ها به بانک کشاورزی معرفی می شوند و معرفی بر اساس سطح زیر کشت انجام خواهد شد. همچنین پیش بینی شده است تا 3 روز کاری بعد از معرفی کشاورزان این کارت در اختیارشان قرار گیرد.

وی گفت: این کارت ابزاری برای پرداخت الکترونیک در خاتمهه های فروشگاهی خاص و مراکز عرضه نهاده ها مانند کود و سم است.

لازم به ذکر است این کارت صرفا برای خرید کود و سم مورد احتیاج کشاورزان و محصولات استراتژیک کشاورزی شارژ شده و قابلیت استفاده در بیش از 3000 خاتمهه فروش مورد تایید شرکت خدمات حمایتی کشاورزی را دارد.

کارمزد این تسهیلات 12 درصد در سال است و چک های برگشتی و بدهی سررسیده احتمالی کشاورزان مانع از صدور و اعطای کشاورز کارت نخواهد شد.

با وجود ارائه این کارت، اما اخبار و شواهد حاکی از آن است که اصناف مرتبط با کشاورزی و کشاورزان از ارائه این کارت راضی نیستند و آن را گره گشای برای حل مسائل خود نمی دانند، آن ها معتقدند به رغم آنکه نفس کار درست است، اما باید این مهم نیز مورد توجه قرار گیرد که سود دریافتی از کشاورزان بر قیمت خرید محصول از آن ها اعمال گردد.

*مشکل اصلی کشاورزان بالا بودن هزینه فراوری است

در همین خصوص محمد شفیع ملک زاده، رئیس نظام صنفی کشاورزی در تبادل نظر با رادار اقتصاد گفت: هزینه های فراوری محصولات کشاورزی به طور سرسام آوری افزایش یافته است، به طوری که هزینه نهاده ها و کار های خدماتی، ماشین آلات، نیروی انسانی و کارگر به شدت افزایش یافته است.

وی اضافه نمود: اگر دولت به دنبال حل مشکل کشاورزان است باید بداند مهمترین و عظیمترین مشکل کشاورزان عدم تطبیق و تناسب بین قیمت تمام شده محصولات کشاورزی با نرخ خرید تضمینی محصولات کشاورزی است، چون این قیمت هزینه ها را به هیچ وجه پوشش نمی دهد.

ملک زاده توضیح داد: البته بنده معتقدم هستم که ارائه کشاورز کارت توسط وزارت جهاد کشاورزی و بانک کشاورزی می تواند اندکی از مسائل کشاورزان را حل نماید، اما نمی تواند داروی زخم های زیاد کشاورزان باشد.

این مقام صنفی بیان داشت: نمی توانیم مدعی باشیم که با این کار هزینه های تمام شده کشاورزان را پایین آورده ایم، چون کشاورز کارت برای خرید کود های فسفاته ای است که با حذف ارز دولتی 6 برابر شده است.

وی اضافه نمود: به طوری که کشاورزی که برای یک هکتار زمین زارعی خودش 4 کود فسفاته را 400 هزار تومان خریداری می کرد در شرایط فعلی باید برای هر کیسه کود 500 هزار تومان و به صورت مجموع 2 میلیون تومان پرداخت کند.

رئیس نظام صنفی کشاورزی در ادامه یادآور شد: البته این وام با سود 12 درصد به کشاورزان ارائه می گردد و به صورت کلی باید کشاورزان برای نهاده خود به ازای هر هکتار 2 میلیون و 240 هزار تومان پرداخت نمایند، اما نهایتا کشاورزان زمان بازپرداخت متوجه می شوند که برای کشت زمین زارعی خود 10 میلیون هزینه نموده اند، ولی به میزان 8 میلیون تومان برداشت نموده اند و این یعنی سودی که نداشتند هیچ حتی متحمل ضرر و زیان هم شده اند.

ملک زاده گفت: البته برای کسی که 10 هکتار دارد وام 20 میلیون تومانی اندکی مفید است، ولی هدف این بود که دولت کاری کند تا هزینه های فراوری کاهش یابد و قیمت تمام شده محصولات کشاورزی باید پایین آید.

این مقام صنفی گفت: به طوری که در زمان کاشت به کشاورزان پول داده و یا نهاده های آنان را تامین می نمایند و در خاتمه محصولش را خریداری می نمایند، ولی سودش برای کشاورزان از 12 درصد بیشتر است و به 20 تا 30 درصد می رسد.

ملک زاده اضافه نمود: قیمت تمام شده محصول باید کمتر از قیمت خرید تضمینی محصول باشد تا چیزی برای کشاورز بماند، این کشاورز کارت اثر خودش را دارد، ولی نمی تواند تشویقی برای کشاورزان باشد.

* کشاورزان بدهکار تر می شوند

قنبرعلی گلی دنگسرکی، سخنگو و قائم مقام اتحادیه شالیکوبی داران برنج استان مازندران نیز گفت: در بهترین حالت این کارت 20 میلیون تومان به کشاورزان می دهد که در شرایط تورمی فعلی پول ناچیزی است.

وی با بیان این که کشاورز کارت دردی از کشاورزان دوا نمی نماید، اضافه نمود: دولت می خواهد به هر نحوی که شده کشاورزان را وادار به خرید نهاده های گران قیمت کند، اگر واقعا دولت دلش به حال کشاورزان می سوزد باید قیمت نهاده ها را کم، ارز دولتی به آن ها اختصاص و نرخ خرید تضمینی عادلانه ای را برای محصولات کشاورزی معین کند.

سخنگو و قائم مقام اتحادیه شالیکوبی داران برنج استان مازندران بیان داشت: در شرایط فعلی تمام برنج کاران با معضل بالابودن هزینه های فراوری روبرو هستند و دولت هم با ارائه کشاورز کارت آن هم با اعطای وامی با سود 12 درصد هم کشاورز را بدهکار تر خواهد نمود و هم این که این قشر زحمتکش را مجبور به خرید چندین برابری کود و سم می نماید.

* قیمت خرید به نسبت سود دریافتی معین گردد

علی قلی ایمانی نایب رئیس بنیاد ملی گند مکاران نیز با اشاره به افزایش چشمگیر نهاده های فراوری اظهار کرد: افزایش قیمت در نهاده های فراوری به حدی است که کشاورز به آن ها احتیاج دارد، اما خرید این نهاده ها به اندازه احتیاج کشاورز نیست.

وی ادامه داد: بسیاری از کشاورزان به دلیل داشتن چک برگشتی یا عدم پرداخت اقساط بانکی امکان دریافت تسهیلات جدید را ندارند.

وی با اشاره به معین سود 12 درصد برای کشاورز کارت تاکید نمود: به رغم تمام منافع کشاورز کارت، در صورتی این کارت به درد کشاورزان می خورد که قیمت خرید محصول از آن ها به نسبت سود دریافتی معین گردد.

ایمانی یادآور شد: برای محصولی مانند گندم حدود 7 ماه زمان احتیاج است تا به ثمر بنشید در این مدت سود 12 درصد از کشاورز دریافت می گردد و اگر این سود در قیمت خرید محصول در نظر گرفته نگردد فراوری به زیان کشاورز است.

منبع: رادار اقتصاد

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "کشاورز کارت یعنی رسمی کردن گرانی کود و نهاده فراوری، به جای این کار قیمت ها را کاهش دهید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشاورز کارت یعنی رسمی کردن گرانی کود و نهاده فراوری، به جای این کار قیمت ها را کاهش دهید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید