یاری 350 میلیارد تومانی شرکت های بیمه ای به بهداشت و درمان کشور

به گزارش وبلاگ فراگستر، وزیر امور مالی و دارایی با بیان اینکه متاسفانه ویروس کرونا بر روی شرایط مالی کشور تاثیراتی گذاشته است، گفت: باید با تمام قوا در برطرف آثار منفی این بیماری اقدام کنیم.

یاری 350 میلیارد تومانی شرکت های بیمه ای به بهداشت و درمان کشور

به گزارش وبلاگ فراگستر به نقل از مهر، فرهاد دژپسند، اقدامات وزارت اقتصاد در مقابله با تاثیرات منفی ویروس کرونا بر اقتصاد کشور را در چند حوزه مطرح کرد و گفت: با تامین مالی بخش بهداشت و درمان، 2 هزار میلیارد تومان از مطالبات این بخش پرداخت شد.

وی توضیح داد: صنعت بیمه نیز در روبروه با ویروس کرونا وارد فاز جدیدی شد و شرکت های بیمه ای 350 میلیارد تومان به بخش بهداشت و درمان کشور یاری کردند.

وزیر اقتصاد گفت: در ابتدای شیوع بیماری کرونا، متأسفانه برخی از اقلام بهداشتی و مورد احتیاج مردم به صورت های مختلف می خواست از کشور خارج گردد که گمرک جمهوری اسلامی با برنامه ریزی های اجرا شده، مانع از خروج آن از کشور شد و این اقلام به چرخه مصرف داخل کشور برگشت و در مقابل برای واردات کالاها نیز، تسهیلاتی را فراهم کرد.

دژپسند با بیان اینکه گمرک به طور بی سابقه ای برخی اقلام وارداتی مرتبط با نظام سلامت کشور را طی شش ساعت ترخیص کرد، اضافه نمود: 63 دستگاه آمبولانس نیز طی یک هفته توسط گمرک ترخیص و در خدمت نظام سلامت کشور نهاده شد.

وی برخی برنامه های وزارت اقتصاد را ناظر به آینده مطرح کرد و گفت: با توجه به اینکه رونق بسیاری از کسب و کارها معطوف به روزهای انتهای سال و یا اصطلاحاً شب عید است و متاسفانه امسال بخاطر وضع موجود دچار مشکل شده اند و اخذ مالیات از آنها در این شرایط به دور از انصاف است؛ تسهیلات مالیاتی برای آنان در نظر گرفته شد.

دژپسند اضافه نمود: با توجه به اینکه برخی از فعالان این کسب و کارها نمی توانند حقوق مالیاتی خود را به موقع بپردازند و از طرفی خود وزارت اقتصاد و سازمان امور مالیاتی رأساً نمی توانند تصمیم بگیرد، بنابراین برخی از اقدامات مربوط به تسهیلات مالیاتی در شورای عالی هماهنگی مالی و برخی نیز در ستاد ملی مقابله با کرونا در دستور کار نهاده شد.

  • کرونا و اقتصاد

وی با تاکید بر اینکه بیماری کرونا، تأثیری منفی بر کسب و کارها داشته است، گفت: ما تصمیماتی در گمرک، بیمه های بازرگانی، بورس، خزانه و سازمان امور مالیاتی گرفتیم که یاری شایانی به این کسب و کارها می نماید.

وزیر اقتصاد در خصوص اقدامات وزارتخانه در حوزه خزانه داری در مقابله با آثار مالی ویروس کرونا نیز گفت: تمام موارد مربوط به بستن حساب ها که منتهی به 28 اسفندماه جاری بود به انتها اردیبهشت ماه سال آینده موکول شد.

دژپسند همچنین با بیان اینکه کشور جمهوری اسلامی ایران عضو برخی نهادهای بین المللی است و این نهادها قابلیت هایی دارند، گفت: به عنوان مثال صندوق اوپک، بانک توسعه اسلامی، بانک جهانی، بانک توسعه زیرساخت های آسیایی، منابعی دارند که می توان از این منابع برای مقابله با این بیماری استفاده کرد و در این زمینه مکاتباتی نیز با این نهادها اجرا شده است.

بنا بر این گزارش، وزیر اقتصاد در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه اوراقی به ارزش یک هزار تومان و سقف نا محدود خرید در بازار سرمایه عرضه شده است که درآمدهای حاصل از آن صرف مبارزه با کرونا خواهد شد، اظهار کرد: این امکان فراهم شده که هزینه خرید اوراق مذکور از سوی افراد حقوقی، به عنوان هزینه های قابل قبول مالیاتی محاسبه گردد.

دژپسند در ادامه در پاسخ به سؤالی، اظهار کرد: تسهیلات مالیاتی اعلامی را نمی توانیم تنها به برخی از کسب و کارها محدود کنیم، چون نمی خواهیم امضای طلایی برای عده ای ایجاد گردد.

وی گفت: در حقیقت تسهیلات مالیاتی با دو هدف و انگیزه، در نظر گرفته شده است که یک مورد آن، ایجاد تسهیل برای مودی از این نظر است که در شرایط رکود ناشی از کرونا، برای پرداخت مالیات تحت فشار قرار نگیرد و دیگری ناظر بر این است که به منظور جلوگیری از روبروه رو در روی مودی با ممیز سازمان مالیاتی، (که قبلاً هم به واسطه الکترونیکی کردن فرآیندها، کاهش یافته بود) حتی کمتر نیز بگردد.

دژپسند اضافه نمود: به عنوان مثال، قبلاً واحدهای واسط جمع آوری مالیات بر ارزش اضافه نموده، هر سه ماه یک بار مالیات مذکور را با سازمان مالیاتی تسویه می کردند و طبیعتاً باید تا 28 اسفندماه (فردا) این کار انجام می شد، اما با توجه به شیوع کرونا، این موضوع تا 31 اردیبهشت ماه سال آینده به تعویق افتاده است.

وزیر اقتصاد توضیح داد: در سال 1398 منهای اسفند ماه که بخاطر شیوع بیماری کرونا، اقتصاد آسیب دید، خوشبختانه بخش غیر نفتی اقتصاد ما شرایط خوبی را تجربه کرد.

وی اضافه نمود: پیش بینی هایی که اواخر سال گذشته و اوایل امسال در خصوص رشد مالی صورت می گرفت، پیش بینی های خوبی نبود ولی ما الان بر اساس آمار اعلامی توسط نهادهای ذی ربط، خوشبختانه شاهد تحولات خیلی خوبی در بخش غیرنفتی هستیم.

  • برقراری نشاط در بورس

وزیر اقتصاد گفت: بازار سرمایه را شاخص خیلی خوبی برای برآیند شرایط اقتصاد کشور مطرح کرد، زیرا حدود 60 درصد از واحدهای عظیم و بنگاه های مالی را تحت پوشش خود قرار می دهد.

وی اضافه نمود: روزی شش تا ده هزار میلیارد تومان در بازار سرمایه ایران، گردش مالی صورت می گیرد که این کاملاً نشان می دهد، در بورس، نشاط برقرار شده است.

دژپسند با ابراز امیدواری برای رفع شدن هر چه سریع تر نوسان چند روز اخیر در بازار بورس توضیح داد: البته با مدیریت اجرا شده جبران شده است و می دانیم، این نوسان خاص ایران هم نیست و در برخی کشورهای دیگر، خیلی شدید تر از ایران هم بوده است.

وزیر اقتصاد اظهار کرد: با عرضه اولیه هایی که در همین هفته صورت گرفت و نیز با عرضه سهام دولت در شرکت های خیلی خوب در اولین روزهای سال آینده، با استقبال از سهام عرضه شده شاهد رشد مجدد شاخص ها در بازار سرمایه خواهیم بود.

دژپسند یادآور شد: کارهای مربوط به واگذاری سهام دولت در خیلی از شرکت های پر بازده اجرا شده و فکر می کنم در نیمه دوم فروردین سال 1399 در بورس عرضه خواهند شد.

  • اقتصاد کشور پویاست

وزیر اقتصاد در خصوص ارزیابی خود از شرایط اقتصاد کشور در سال رو به انتها 1398 نیز گفت: با توجه به همه مسائلی که وجود داشت و از سیل در فروردین ماه امسال آغاز و به مساله شیوع کرونا رسید، شرایط اقتصاد کشور در امسال، به ویژه در بخش غیر نفتی، شرایطی مقبول بوده است و بخش جالب توجهی از برنامه های طراحی شده ما، تحقق پیدا نموده است.

وی توضیح داد: ما امسال بودجه ای را تجربه کردیم که متکی به مالیات و تامین منابع از بطن اقتصاد کشور و نه سیستم بانکی، بوده است و امروز که خدمت شما هستیم و داریم خزانه را می بندیم، خوشبختانه حتی یک ریال از سیستم بانکی استقراض ننموده ایم.

دژپسند یادآور شد: البته از مردم استقراض نموده و اوراق فروخته ایم از جمله در روز گذشته (یکشنبه 26 اسفندماه) که به وسیله فروش حدود 10 هزار میلیارد تومان اوراق در بازار سرمایه، تامین مالی کردیم ولی همین نشان می دهد، خوشبختانه اقتصاد کشور پویا است که ما پیروز به انجام چنین کاری شده ایم.

وزیر اقتصاد در ادامه گفت: صادرات ما در روزهای اخیر به خاطر بحث بیماری کرونا، یک مقدار با مسائل روبرو شده ولی با رایزنی های اجرا شده، خیلی از مرزها، گشایش مجدد شده است.

منبع: همشهری آنلاین

به "یاری 350 میلیارد تومانی شرکت های بیمه ای به بهداشت و درمان کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یاری 350 میلیارد تومانی شرکت های بیمه ای به بهداشت و درمان کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید