یادداشت، راهیابی ترکیه به پاکستان با قیام ارطغرل

به گزارش وبلاگ فراگستر، این روزها سریال قیام ارطغرل و محتوای آن تبدیل به گفتگوی داغ محافل رسانه ای و فضای مجازی مردم کشور پاکستان شده است؛ سریالی که پشت پرده جالبی برای ورود به پاکستان داشته است.

یادداشت، راهیابی ترکیه به پاکستان با قیام ارطغرل

به گزارش دفتر منطقه ای وبلاگ فراگستر؛ پخش سریال ترکیه ای قیام ارطغرل در کشور پاکستان که با استقبال گسترده مردمی روبرو شده است به نظر می رسد کوششی برای همگون کردن راستا ارتباطات ترکیه و پاکستان باشد.

هرچند روابط دیپلماتیک و استراتژیک کشور ترکیه و پاکستان بسیار خوب ارزیابی می گردد و دو کشور اقدامات موثری برای جلب اعتماد طرف مقابل انجام داده اند ولی تبدیل این ارتباط رسانه ای به موضوعی که مردم دو کشور آن را باور نمایند به اقدامات نرم چون پخش فیلم و سریال احتیاج داشته و دارد.

پاکستان طی سال های اخیر دستور تعطیل شدن و حتی اخراج تمام ارگان ها و افراد وابسته به فتح الله گولن را از خاک خود صادر نموده و از سوی دیگر اردوغان به صراحت در سخنرانی در سازمان ملل موضوع کشمیر را پیش کشیده و از مواضع پاکستان در قبال این منطقه حمایت نموده است. اگر نگاهی به اتفاقات غرب آسیا و سوریه داشته باشیم، موضعگیری های دو کشور را در بسیاری از تحولات نزدیک به یکدیگر می یابیم.

قیام ارطغرل به دنبال چیست؟

قیام ارطغرل یا رستاخیز یک سریال تلویزیونی ترکیه ای است که بر اساس اتفاقات تاریخی که منجر به شکست سلسله سلجوقیان در آناتولی و به وجود آمدن امپراتوری عثمانی شد ساخته شده است.

در این مجموعه دوره ای از زندگی سلیمان شاه جد عظیم عثمانیان و ارطغرل پدر عثمانی یکم بنیانگذار امپراتوری عثمانی به تصویر کشیده شده است.

این مجموعه پر هزینه ترین فیلم تاریخ ترکیه است و تبدیل به پر بیننده ترین سریال در این کشور و بسیاری دیگر از نقاط دنیا شده است. سریال ارطغرل در اصل کوشش ترکیه برای نشان دادن روزهایی است که قدرت مطلق منطقه را به دست داشت و 600 سال تبدیل به محمل حکمرانی اجداد ترک زبانان کنونی بود.

داستان ورود این سریال به پاکستان هم جالب است طبق نقل منابع مطلع عمران خان پس از سفر به ترکیه این سریال را به خود آورده است و مراحل دوبله و پخش آن در تنها شبکه دولتی پاکستان یعنی پی تی وی اجرا شده است.

پخش از پی تی وی به معنای توجه بسیار ویژه دولت اسلام آباد به این سریال است و آثار آن هم در حالی که تنها 20 قسمت از سریال روی آنتن رفته با دعوت از چندین بازیگر نقش اول آن توسط شبکه های خصوصی پاکستان کاملاً مشهود است.

تعیین است پس از پخش کامل تمام 150 قسمت این سریال و حداقل تا زمان سرانجام آن اتفاقات مهم دیگری نیز در پاکستان رخ خواهد داد و رسانه های خصوصی و دولتی نقش آفرینان اصلی آن خواهند بود.

نکته بعدی این است که زمان پخش سریال ماه مبارک رمضان در نظر گرفته شده و حداقل در قسمت های آغازین سریال که به نوعی می تواند سبب جذب مردم گردد زمانی انتخاب شده که همه در منازلشان هستند و شبکه پی تی وی نیز در دسترس ترین شبکه در پاکستان است که در تمام نقاط این کشور به راحتی سیگنال آن وجود دارد و دریافت می گردد. همین موضوع نشان می دهد که دولت اسلام آباد کوشش دارد به وسیله این سریال نوعی اندیشه را عمومیت ببخشد.

بازگشت به شکوه دوره عثمانی رویایی است که اردوغان آن را در سر می پروراند و به همین منظور علاقه زیادی به رهبر جوامع اسلامی و کشورهای مختلف دارد، تاثیری که این سریال بر ذهن مردم پاکستان خواهد گذاشت آنها را برای همراهی بیشتر با ترکیه آماده می نماید و حتی می توان در سال های آینده این انتظار را داشت که ائتلاف میان ترکیه و پاکستان باعث کمرنگ شدن روابط اسلام آباد با کشورهای حاشیه خلیج فارس به خصوص عربستان گردد.

سرمایه گذاری سرمایه گذاران ترک و راه افتادن مدارسی موسوم به پاک ترک که البته پیش از این مدیریت آن دست گروه فتح الله گولن بود همه و همه این برآورد را تقویت می نماید که روابط پاکستان و ترکیه طی سال های آینده به این شکل محدود باقی نخواهد ماند.

باید منتظر ورود سریال های دیگر ترکیه ای به پاکستان، عظیم شدن دانش آموزانی که در مدراس پاک ترک فارغ التحصیل شده اند و تشکیل اتحادیه جدیدی از کشورهای اسلامی باشیم که ترکیه به دنبال آن است و پاکستان نیز برای حفظ منافع خود در منطقه پیوستن به آن را می پسندد.

یادداشت: محمد رضا کمیلی

.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "یادداشت، راهیابی ترکیه به پاکستان با قیام ارطغرل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یادداشت، راهیابی ترکیه به پاکستان با قیام ارطغرل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید