10 دلیل برای اینکه باید مایکروسافت Edge را جایگزین مرورگر خود کنید

به گزارش وبلاگ فراگستر، شما ممکن است که بعد از استفاده از مرورگر قدیمی مایکروسافت به نام اینترنت اکسپلورر به کل استفاده از مرورگر های ساخت این شرکت را کنار گذاشه باشید. مرورگر اینترنت اکسپلورر به قدری بد بود که باعث شد بسیاری از کاربران از مرورگر هایی مانند گوگل کروم و فایرفاکس برای گشتن در اینترنت استفاده نمایند. با وجود تجربه بد اینترنت اسکپلورر برای کاربران، اما این بار می خواهیم به شما بگوییم که مرورگر جدید مایکروسافت به نام Edge مرورگری است که برای استفاده در زمان کنونی مناسب است و دارای ویژگی های برای اثبات عملکرد خود است.

10 دلیل برای اینکه باید مایکروسافت Edge را جایگزین مرورگر خود کنید

مایکروسافت به جای به روزرسانی مرورگر اینترنت اکسپلورر، تصمیم گرفته که مرورگر جدیدی به نام Edge را توسعه دهد و عرضه کند. البته این شرکت ساخت و عرضه این مرورگر را دوبار انجام داد. برای اولین بار در سال 2015 بود که مایکروسافت در کنار ویندوز 10 این مرورگر را عرضه کرد. 4 سال بعد دوباره مایکروسافت تصمیم گرفت که نسخه جدیدی از این مرورگر را که در آن از کد های کرومیوم استفاده شده بود، همانند کدهای استفاده شده در گوگل کروم، عرضه کند.

در این نسخه جدید از مرورگر مایکروسافت Edge از موتور کرومیوم استفاده شده و مایکروسافت همچنین در آن قابلیت های جدید دیگری را هم گنجانده است. در این مقاله قصد داریم به 10 ویژگی جدید مایکروسافت اج بپردازیم که دلیل کافی را به شما می دهند تا آن را جایگزین مرورگر فعلی خود کنید.

1. سرعت بالا و رقابتی

مایکروسافت با توسعه دوباره این مرورگر توانست که کد ها و تکنولوژی قدیمی را که از آن ها در نسخه قدیمی تر این مرورگر استفاده نموده بود، کنار بگذارد. در نتیجه نسخه جدید مایکروسافت Edge نسبت به نسخه قبلی خود دارای سرعت بسیاری بیشتری است.

در واقع مایکروسافت با استفاده از موتور متن باز کرومیوم و توسعه این مرورگر بر پایه آن، توانسته است کاری کند که مایکروسافت Edge صفحات را سریع تر باز کند و همچنین به شکل سریع تری از خود واکنش نشان دهد. با وجود این افزایش سرعت، آنالیز های اجرا شده نشان می دهند که این مرورگر منابع زیادی از سیستم شما را در زمان استفاده به خود اختصاص نخواهد داد که در نهایت به سود کاربران است.

2. داشتن روشی برای ذخیره متن سایت ها

یکی از ویژگی های اصلی مایکروسافت Edge قابلیت Collections است. با وجود اینکه شما با استفاده از قابلیت Bookmarks می توانید لینک مربوط به سایت های مختلف را ذخیره کنید، اما با استفاده از قابلیت Collections می توانید قسمت های مختلف از متن سایت های مختلفی را ذخیره کنید. با استفاده از این قابلیت می توانید که به جمع آوری اطلاعات لازم از اینترنت بپردازید و آن ها به شکل مناسبی در کنار یکدیگر قرار دهید.

برای فعال کردن این قابلیت باید بر روی آیکون Collections در نوار ابزار کلیک کند، آیکون این قابلیت شبیه دو مربع قرار گرفته در یکدیگر است که یکی از این مربع ها دارای علامت به اضافه است. بعد از زدن بر روی آیکون این قابلیت، بر روی Start new collection بزنید و سپس بر روی اضافه کردن همین صفحه (Add Current page) کلیک کنید تا فرایند جمع آوری اطلاعات شروع گردد.

  • با ویندوز 1.0 آشنا شوید؛ سیستم عامل مایکروسافت 35 ساله شد

همچنین می توانید در زمان بازدید از یک سایت بعد از انتخاب قسمت دلخواهی از متن سایت یا بر روی یک عکس، راست کلیک نموده و سپس Add to Collections را انتخاب کنید تا این قسمت از متن سایت را ذخیره کنید.

می توانید که بعد از اضافه کردن یک متن به قسمت Collections نکته هایی را هم راجع به متن های ذخیره شده در این قسمت اضافه کنید. برای اضافه کردن این نکته ها کافی است که در قسمت بالایی Collections بر روی آیکون اضافه کردن یادداشت (Add note) بزنید.

همچنین می توایند از این قابلیت برای انجام کار هایی مانند آماده کردن لیست خرید اینترنتی، چیدن برنامه سفر یا جمع آوری اطلاعات برای تحقیق بهره ببرید. علاوه بر این، می توانید که در صورت استفاده از مرورگر Edge بر روی دستگاه های مختلف به اطلاعاتی که تا به امروز در Collections ذخیره نموده اید در سایر دستگاه های خود هم دسترسی داشته باشید.

3. دسترسی به اطلاعات و اخبار با استفاده از My Feed

زمانی که مرورگر Edge را اجرا می کنید در صفحه اول این مرورگر با صفحه پیش فرضی رو به رو خواهید شد که اطلاعات مختلف، خبر های مهم و ویدیو هایی متناسب با سلیقه شما را نمایش می دهد. این صفحه My Feed نام دارد و با استفاده از آن می توانید به سرعت به محتوایی برای تماشا یا خواندن دسترسی داشته باشید.

مرورگر Edge برای نمایش اطلاعات متناسب با علایق شما در این صفحه، از اطلاعاتی مانند تاریخچه سایت های بازدید شده، اطلاعات جمع آوری شده با دستیار صوتی کورتانا و اطلاعات شخصی دیگری مانند محل زندگی شما، برای نمایش اطلاعات مربوط به شرایط آب و هوا، استفاده می نماید.

همچنین شما می توانید که اطلاعات نمایش داده شده در این صفحه را هم تغییر دهید. برای انجام این کار شما باید بر روی علامت مربوط به قسمت تنظیمات، شکل چرخدنده مانند، در قسمت بالا و سمت راست این صفحه بزنید.

همچنین می توانید که این صفحه پیش فرض را به گونه ای تغییر دهید که بعد از باز کردن هر تب جدید با صفحه My Feed و اطلاعات مختلف این صفحه رو به رو نشوید. برای انجام این کار بعد از باز کردن Edge بر روی آیکون سه نقطه قرار گرفته در نوار ابزار بزنید و بعد قسمت Settings را انتخاب کنید. بعد از باز شدن این قسمت بر روی On start-up و بعد بر روی New tab page بزنید و تا این صفحه را با توجه به احتیاج خود تغییر دهید.

4. یکپارچه بودن Edge با ویندوز 10

اگر مدت زمان زیادی است که از ویندوز 10 استفاده می کنید باید بگوییم که مرورگر Edge نسبت به دیگر مرورگر ها به شکل بهتری با این ویندوز کار می نماید. به عنوان نمونه اگر در این سیستم عامل و با استفاده از دستیار صوتی کورتانا جست وجویی را در اینترنت انجام دهید. نتایج این جست وجو در مرورگر Edge به شما نشان داده می شوند، حتی اگر مرورگر دیگری را به عنوان مرورگر پیش فرض ویندوز 10 انتخاب نموده باشید.

همچنین این مرورگر به شکل بهتری با دیگر محصولات توسعه داده شده توسط مایکروسافت مانند آنتی ویرویس ویندوز دیفندر برای شناسایی سایت های خطرناک کار می نماید. با وجود اینکه دو مرورگر گوگل کروم و فایرفاکس هم بدون هیچ مسئله ای و به صورت عالی بر روی ویندوز 10 کار می نمایند، اما زمانی که شما از تمامی برنامه های توسعه داده شده توسط مایکروسافت در کنار یکدیگر بهره ببرید، تجربه استفاده از محیط ویندوز کمی بهتر می گردد.

می توانید در هنگام استفاده از Edge سایت هایی را که به طور منظم از آن ها بازدید می کنید را به نوار تسک بار ویندوز اضافه کنید. برای انجام این کار برای آیکون سه نقطه قرار گرفته در Edge بزنید و سپس از منوی باز شده به More Tools بروید و Pin to taskbar را انتخاب کنید.

این مرورگر همچنین به شکل مناسبی بر روی تمامی دستگاه هایی دارای ویندوز 10 مانند کامپیوتر دسکتاپ و تبلت کار می نماید.

5. تنظیمات ساده برای کنترل حریم خصوصی

با وجود اینکه به طور معمول نمی توان به سادگی از این موضوع آگاه شد که شرکت ها چگونه به ردیابی شما در هنگام استفاده از اینترنت می پردازند، اما مرورگر Edge برای ساده کردن این موضوع تنظیمات مربوط به حفظ حریم خصوصی را در سه بخش کلی به نام های Basic، Balanced و Strict تقسیم بندی نموده است.

شما می توانید که با رفتن بخش تنظیمات از جزئیات مربوط به هر یک از این حالت ها آگاه شوید و حالت مورد نظر خود را از میان آن ها انتخاب کنید. برای انجام این کار بر روی آیکون سه نقطه بزنید و سپس Settings را انتخاب کنید و بعد بر روی قسمت Privacy, Search and Services بزنید. البته استفاده از تنظیمات Strict و مقابله شدید با کوکی ها می تواند که مشکلاتی را در زمان بازدید از بعضی سایت ها برای شما به وجود بیاورد.

با وجود اینکه خود مرورگر Edge به شما توصیه می نماید که از روش Balanced بهره ببرید اما شما می توانید که این سه گزینه را امتحان کنید تا بفهمید که کدام یک از آن ها به شکل بهتری برای شما کار می نمایند. همچنین شما می تواند که بر روی Exceptions بزنید و صرف نظر از اینکه از چه تنظیماتی مربوط به حفظ حریم خصوصی استفاده می کنید، لیست سایت هایی را معین کنید که می توانند شما را ردیابی نمایند.

  • حل مشکل قطع شدن اینترنت بعد از آپدیت ویندوز 10

6. تب های عمودی

به طور حتم تب ها یکی از راه هایی هستند که بتوانید با استفاده از آن ها از سایت های مختلف بازدید کنید. به طور معمول مرورگر ها به گونه ای طراحی می شوند که تب های باز شده توسط کاربر را در قسمت بالایی مرورگر و به صورت افقی در کنار یکدیگر نمایش می دهند.

مرورگر Edge به کاربران این اجازه را می دهد که این تب ها را به صورت عمودی در کنار یکدیگر داشته باشند. در واقع با انجام این کار عنوان تب ها به صورت عمودی در قسمت سمت چپ مرورگر به شما نشان داده می گردد.

البته این ویژگی هم اکنون در نسخه عمومی این مرورگر وجود ندارد اما به احتمال زیاد به زودی شاهد عرضه آن به صورت عمومی خواهیم بود. برای امتحان کردن این قابلیت می توانید که نسخه توسعه دهندگان این مرور را نصب کنید. شما می توانید این نسخه را که دارای نام Edge Canary است از اینجا دانلود کنید.

به طور حتم در زمان استفاده از این نسخه در کنار بهره مندی از قابلیت ها و محیط کاربری جدید با بعضی باگ ها هم رو به رو خواهید شد.

زمانی که این نسخه را نصب کردید، شما دکمه مربوط به نمایش عمودی تب ها را در قسمت سمت راست و بالای رابط کاربری این مرورگر مشاهده خواهید کرد. زمانی که بر روی این دکمه بزنید می توانید که بین نمایش تب ها به صورت عادی و نمایش عمودی آن ها حالت دلخواه خود را انتخاب کنید.

7. حالت مطالعه

مایکروسافت در مرورگر Edge قابلیت های جذابی را برای مطالعه قرار داده است. زمانی که این قابلیت به نام Immersive Reader را فعال کنید می توانید که به مطالعه صفحات وب بدون هیچ عامل مزاحمی بپردازید.

با وجود اینکه مرورگر های دیگر هم دارای قابلیت مشابهی هستند، اما مرورگر Edge این کار را تنها با زدن یک دکمه و به شکل ساده ای برای شما انجام می دهد. زمانی که این قابلیت را فعال کنید تمامی عواملی که ممکن است در زمان مطالعه یک سایت مزاحم شما شوند حذف خواهند شد تا بتوانید به شکل بهتری به مطالعه متن دلخواه بپردازید.

برای فعال کردن این قابلیت کافی است که بر روی آیکون Immersive Reader در قسمت مربوط به وارد کردن آدرس یک سایت بزنید. آیکون این قابلیت شکلی همانند یک کتاب کوچک است. همان گونه که گفتیم بعد از فعال کردن این قابلیت مرورگر Edge تمامی عوامل مزاحم مانند تبلیغ ها را برای مطالعه بهتر و ساده تر متن حذف می نماید.

بعد از فعال کردن این قابلیت دکمه هایی در قسمت بالایی محیط کاربری مرورگر ظاهر می شوند که شما می توانید با استفاده از آن ها پارامتر هایی مانند اندازه فونت و رنگ پس زمینه را تغییر دهید. شما با استفاده از این دکمه ها می توانید که قابلیتی را فعال کنید که خود مرورگر متن سایت دلخواه را برای شما بخواند.

8. افزونه های گوگل کروم

یکی از مشکل هایی که مرورگر های جدید با آن روبرو می شوند جلب توجه نکردن توسعه دهندگان برای توسعه افزونه های مفید برای این مرورگر هاست. وجود این مشکل باعث فزونی کامل مرورگر هایی مانند گوگل کروم و فایرفاکس می گردد.

به توجه به این موضوع که مایکروسافت در زمان توسعه مرورگر Edge از موتور کرومیوم استفاده نموده که همانند موتور استفاده شده در گوگل کروم است، شما می توانید که تمامی افزونه های گوگل کروم را بر روی مرورگر Edge هم نصب کنید.

  • 9 مشکل رایج مرورگرها و راه رفع کردن آن ها

برای انجام این کار با زدن آیکون سه نقطه به منوی مرورگر بروید و سپس بر روی Extensions بزنید. بعد از انجام این کار شما از افزونه هایی که هم اکنون بر روی این مرورگر نصب نموده اید آگاه خواهید شد و حتی می توانید که با جست وجو در میان افزونه ها، افزونه های مناسب خود را بر روی این مرورگر نصب کنید. شما همچنین می توانید که با رفتن به Chrome Web Store هم افزونه ای که می خواهید را از آنجا بر روی مرورگر Edge نصب کنید.

9. پشتیبانی از حالت ویندوز S

همان گونه که می دانید مایکروسافت حالتی از ویندوز 10 به نام ویندوز S را به عنوان نسخه ساده تر و سبک تر از ویندوز 10 برای کاربران خانگی توسعه داده است. در واقع این نسخه از سیستم عامل ویندوز می تواند که تنها اپ های قرار گرفته در ویندوز استور را اجرا کند و در زمان استفاده از این نسخه نمی توان برنامه هایی مانند فتوشاپ را اجرا کرد.

با توجه به این موضوع، مرورگر Edge تنها مرورگری است که در ویندوز استور واقع شده است. در واقع باید بگوییم که اگر از این مرورگر بهره ببرید می توانید که از حالت ویندوز S بهره ببرید. شما ممکن است که با این نسخه از ویندوز در بعضی لپ تاپ های فراوری شده توسط شرکت های مختلف رو به رو شوید.

البته باید این نکته را هم به شما بگویم که شما هر زمان که بخواهید می توانید این حالت از ویندوز را با دیگر نسخه های ویندوز 10 جایگزین نماید اما بعد از انجام این کار دیگر نمی توانید که به این نسخه بازگردید.

10. پشتیبانی از تلفن همراه

به طور حتم داشتن مرورگری که بتواند علاوه بر کامپیوتر Bookmark، پسورد ها و اطلاعات دیگر را در تلفن همراه هم به شما نشان دهد کار را برای شما بسیار راحت خواهد نمود. خوشبختانه مایکروسافت نسخه ای از مرورگر Edge را هم برای گوشی های هوشمند اندرویدی و iOS عرضه نموده است تا شما بتوانید از تمامی این ویژگی ها بر روی تلفن همراه خود هم بهره ببرید.

علاوه بر ویژگی های گفته شده، نسخه مربوط به گوشی های هوشمند مرورگر مایکروسافت Edge دارای ویژگی های دیگری مانند حالت خصوصی برای گشتن در اینترنت و جلوگیری از ردیابی و تبلیغات است. اگر شما از کاربرانی هستید که به طور مداوم از دستگاه ها و پلتفرم های مختلف برای گشتن در اینترنت استفاده می کنید مرورگر Edge می تواند یک مرورگر مناسب برای شما باشد.

  • 5 افزونه که مایکروسافت اج جدید را از آنچه هست هم بهتر می نمایند

منبع: Popular Science

منبع: دیجیکالا مگ

به "10 دلیل برای اینکه باید مایکروسافت Edge را جایگزین مرورگر خود کنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 دلیل برای اینکه باید مایکروسافت Edge را جایگزین مرورگر خود کنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید