افزایش 60 درصدی قیمت لوازم خانگی در بازار؛ لوازم خانگی داخلی چند؟

به گزارش وبلاگ فراگستر، خبرنگاران: قیمت لوازم خانگی نسبت به اوایل فرودین ماه سال جاری شاهد افزایش 30 تا 60 درصدی است و تولیدکنندگان هم عرضه خود را به بازار کاهش داده اند.

افزایش 60 درصدی قیمت لوازم خانگی در بازار؛ لوازم خانگی داخلی چند؟

به گزارش وبلاگ فراگستر به نقل ازتسنیم در هفته های اخیر، قیمت انواع لوازم خانگی فرایند صعودی داشته و همین امر عاملی شده تا رکود در خرید و فروش لوازم خانگی وارد فاز جدیدی گردد. فراورینمایندگان در حال حاضر عدم اختصاص ارز را مهم ترین دلیل افزایش قیمت ها می دانند و می گویند، وقتی ارزی به ما تعلق نمی گیرد به طور حتم قیمت تمام شده کالا افزایش یافته و ما مجبور به افزایش قیمت کالا هستیم.

در حال حاضر قیمت لوازم خانگی نسبت به اوایل فرودین ماه سال جاری شاهد افزایش 30 تا 60 درصدی است و فراورینمایندگان هم عرضه خود را به بازار کاهش داده اند.

فروشندگان لوازم خانگی می گویند: بیشتر اجناس ما روی کاغذ است و شرکت ها تأخیر زیادی در تحویل کالاها به واحدهای عرضه نماینده دارند.

علاوه بر این قرار بود نظارت لازم برای مدیریت قیمت لوازم خانگی در بازار اعمال گردد اما هنوز بازار شاهد نظارت جدی نیستیم و شرکت ها هم مدام فرایند افزایشی قیمت محصولات خود را ادامه می دهند. به عنوان نمونه یک اجاق گاز ایرانی که اسفند ماه 2 میلیون و 300 هزار تومان بود، الان به 3 میلیون و 700 هزار تومان رسیده و یخچال 14 فوت از 2 میلیون و 400 تومان به 3 میلیون و 400 هزار تومان رسیده است جالب اینجاست فروشنده ها در فروش کالاها اکراه دارند چراکه به سختی می توانند از شرکت ها کالا تهیه و در مغازه های خود بگذارند.

البته بهم ریختگی قیمت ها و عدم درج آنها در سامانه 124 باعث شد تا هفته گذشته سازمان حمایت اعلام کند، با افزایش قیمت ها برخورد می نماید و شرکت ها باید با ارائه مدارک به سازمان حمایت نسبت به تغییر قیمت ها اقدام نمایند.

براساس مصوبه ستاد تنظیم بازار هم سازمان حمایت با واحدهایی که بدون هماهنگی اقدام به افزایش قیمتها نموده اند، برخورد می نماید. همچنین، احتیاج ورق فراوری برای لوازم خانگی و خودروسازان و... باید در قالب قراردادهای بلندمدت به قیمت کشف شده در بورس تأمین گردد.

علاوه بر این قرار است معاونت امور صنایع وزارت صنعت، بسته پیشنهادی شیوه های تأمین اقتصادی طرف تقاضا و عرضه را در قالب کارت خرید اعتباری، پیش فروش و یا حتی پرداخت تسهیلات ارزان قیمت به طرف تقاضا را آنالیز و برای طی مراحل تصویب به مراجع ذی ربط ارائه کند.

در حال حاضر باید منتظر ماند دید آیا این مصوبات وارد فاز اجرایی شده و قیمت ها در بازار لوازم خانگی مدیریت خواهد شد یا این مصوبات هم مانند سایر سیاست های نظارتی بر بازار فقط بر روی کاغذ بوده و خبری از اجرای آنها نیست.

منبع: اقتصادنیوز

به "افزایش 60 درصدی قیمت لوازم خانگی در بازار؛ لوازم خانگی داخلی چند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش 60 درصدی قیمت لوازم خانگی در بازار؛ لوازم خانگی داخلی چند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید